26 Červen 2013

Systém City Brake Control získal ocenění Euro NCAP Advanced

 

  • Bezpečnostní systém, který je schopný automatickým brzděním zabránit nehodě.
  • City Brake Control, aktivní do 30 km/h, je velmi užitečným pomocníkem zejména v městském provozu.
  • Bezpečnostní systém je dostupný u modelů Fiat Panda a 500L jako volitelný prvek výbavy.

 

Cena Euro NCAP Advanced je od roku 2010 udělována výrobcům, kteří svá vozidla vybavují pokrokovými bezpečnostními prvky přispívajícími k vyšší ochraně všech účastníků provozu. Držitelem tohoto prestižního ocenění se pro rok 2013 stal systém City Brake Control.  

 

Tento pokrokový bezpečnostní prvek, který je součástí volitelné výbavy u modelů Fiat Panda a 500L, dokáže rozpoznat přítomnost vozidla nebo jiné překážky před vozidlem. Pokud hrozí riziko kolize a řidič přitom nebrzdí, zahájí brzdění sám. Díky tomu je schopen nehodě zcela zabránit nebo alespoň snížit její následky.

 

Systém City Brake Control byl navržen tak, aby poskytoval pomoc v rychlostech v rozmezí od 5 do 30 km/h. Aktivuje se při nastartování motoru, řidič jej však v případě potřeby může deaktivovat a opět aktivovat.  

 

Tento asistenční systém využívá laserový sensor typu LIDAR (Light Detection And Ranging) umístěný v horní části čelního skla, který je propojen se systémem elektronické kontroly stability ESC. V závislosti na určitých parametrech, jakými jsou povrch vozovky, rychlost a směr vozidla, rozestavení překážek, stav pneumatik apod. dokáže nárazu zcela zabránit (Collision Avoidance) nebo alespoň zmírnit jeho následky (Collision Mitigation).

 

Toto důmyslné zařízení zahrnuje celkem tři funkce: automatické nouzové brzdění (Automatic Emergency Braking - AEB), Prefill a brzdový asistent. První z funkcí respektuje přání řidiče a přenechává mu plnou kontrolu nad vozidlem, přesto je ale v případě potřeby připraven zasáhnout a nouzově vozidlo zabrzdit. Funkce Prefill naopak připravuje brzdový systém na to, aby mohl zareagovat rychleji, a to jak při automatickém nouzovém brzdění, tak i brzdění samotným řidičem. Brzdový asistent monitoruje nouzové situace a mění odezvu brzdového pedálu, čímž dosahuje rychlejší reakce a vyššího brzdného tlaku.

 

poslední videa

pokroČilé vyhledávání

Hledat...

Od
Komu
Hledat

Související obrázky


Priložené soubory