25 Květen 2017

Nový Fiat 500L

 

  • Ještě více ve stylu 500, ještě více pohodlí, ještě více technologií: tak lze shrnout nový model Fiat 500L.
  • Lídr na evropském trhu nabízí jedinečnou kombinaci prostornosti a osobitosti.
  • 40% součástí je zcela nových.
  • Není to jen řada, ale tři různé identity, které pokrývají všechny potřeby: Urban, Cross a Wagon.
  • Standardní prvky a ceny se mohou v jednotlivých zemích lišit, následující informace však platí pro všechny trhy. Podrobnější informace jsou k dispozici na internetových stránkách značky.

 

Po pěti letech na vrcholu segmentu přichází nový Fiat 500L. Nový model rozvíjí všechny vlastnosti, které stojí za jeho vedoucím a stále se zlepšujícím postavením na evropském trhu. Fiat 500L je nabitý nejmodernějšími technologiemi a nabízí větší osobitost i charakter. Tyto vlastnosti se prolínají ve třech osobnostech: Urban, Cross a Wagon.

Modernizovaná verze je charakteristická 40% nových součástí a ještě těsnějším spojením s legendárním stylem 500. Fiat 500L byl navržen tak, aby posílil rodinnou spřízněnost s řadou 500, zdůraznil její klíčové vlastnosti a identitu. Model 500L úspěšně kombinuje všestrannost s originalitou a osobitými vlastnostmi řady 500. To samo o sobě stačí k dosažení jedinečnosti, avšak model 500L přidává něco navíc: kombinuje styl a vzrušení řady 500 s prostorností a funkčností MPV. Ulice měst po celém světě jsou dokonalým prostředím pro kultovní Fiat 500. Model 500L Cross pak jeho kompaktní styl kombinuje s dobrodružnou povahou, vhodnou i pro víkendové výlety do přírody. Tento model obsahuje volič režimu jízdy, který přizpůsobuje chování vozu podmínkám a jízdnímu stylu řidiče.

Jedná se o režimy Normal, Traction+ a Gravity Control. Každý, kdo se rozhodne řídit nový Fiat 500L, ať už v ulicích města nebo v terénu, má dnes potřebu zůstat v kontaktu s okolním světem, sdílet své vzrušení z jízdy s přáteli, komunikovat, poslouchat oblíbenou hudbu a v reálném čase přijímat informace o dopravě nebo o počasí. V modelu 500L je tohle všechno možné, a dokonce ještě víc, a přitom není nutné spustit oči z vozovky nebo ruce z volantu. Zásluhu má na tom systém UconnectTM HD Live se 7palcovou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlišením, integrace Apple Car Play a kompatibilita Android AutoTM.

Verze Cross přidává řadě 500L novou dimenzi. Kromě voliče režimu jízdy byl u ní kladen důraz i na osobitost. Verze Cross miluje dobrodružství, což podporuje specifickou výbavou: o 25 mm větší světlá výška, nový design nárazníku, nové ochranné boční části, nové přední a zadní ochranné kryty. Verzi Cross doplňují ryze městské verze Urban a Wagon, u kterých je důraz kladen na prostornost a všestrannost, což dokazuje i sedm plně konfigurovatelných sedadel.

Zde je nutno říci, že se zdaleka nejedná jen o tři verze, ale skutečně originální identity vytvořené pro různé typy zákazníků a naplňující různé potřeby. Všechny tři modely sdílejí vynikající bezpečnostní výbavu včetně autonomního brzdového asistenta pro městský provoz (v rychlostech pod 30 km/h) a největší zavazadlový prostor ve třídě. UInteriéry jsou velmi flexibilní a dovolují vytvoření až 1500 konfigurací. Exkluzivní pakety pak zákazníkům dovolují personalizovat svůj vůz z hlediska stylu, připojení, komfortu a bezpečnosti. Zážehové, vznětové a dvoupalivové motory spalující LPG nebo zemní plyn poskytují výkon až 120 k a jsou spojené s pěti nebo šestistupňovými manuálními převodovkami nebo automatizovanou převodovkou Dualogic.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ještě více 500

Nový model 500L byl navržen tak, aby posílil rodinnou spřízněnost s řadou 500 a jejími klíčovými stylistickými vlastnostmi. Styl karoserie zahrnuje všechny charakteristické prvky, jež formovaly kultovní model 500 po celou dobu jeho existence a je doplněný o novou identitu. Nejvýraznější připomínkou předchůdce je knírek s logem na lichoběžníkové masce vozu, horní světlomety s chromovanými prvky a kruhovým vzhledem, jako i spodní rámečky s LED světly denního svícení, které připomínají grafiku dvou nul v názvu vozu. Díky tomuto detailu prozrazuje nový model 500L svou osobitost i ve tmě. Přední nárazník a s lichoběžníkovým tvarem a chromovaná trojrozměrná spodní maska chladiče pak dodávají vozu atraktivitu a eleganci. Chromované lišty vozu dodávají punc jedinečnosti. Přední část vozu je tak celkově výraznější a svůdnější. Klíčovým prvkem zadní části jsou chromované vložky, které podtrhují rodinnou spřízněnost a horizontální lišty, jež zviditelňují vůz na vozovce. Mlhovky a couvací světlo jsou pak umístěné ve spodní části nárazníku. Tato změna je spíše funkční než stylistická, neboť zlepšuje účinnost osvětlení.  

Nový model 500L je nabízen v deseti pastelových nebo metalických odstínech a s třemi typy střechy: v barvě karoserie, v černém a bílém lesklém provedení a v matně černé verzi. Zákazníci mají nyní na výběr 37 barevných kombinací. Nabídku tvoří nový modrý odstín Bellagio, oranžový Sicilian, bronzový Donatello, bílý Ice-Cream, žlutý Sorrento, černý Cinema, šedý Fashion, šedý Maestro, zelený Tuscan a červený Passione.

 

Jedinečná kombinace prostornosti a osobitosti

Interiéry jsou rovněž kompletně nové včetně designu přístrojového panelu, který je technicky vyspělejší a více kultovní, což demonstruje i světlý nápis 500. Prostor pro cestující je obecně pohodlnější, všestrannější a lehčí s řadou pečlivě zpracovaných detailů ve stylu 500. Klasický styl 500 kombinuje s širokou škálou vysoce moderních technologií. Za přestylizovaným multifunkčním volantem se nachází panel s kontrolními ukazateli s přepracovaným vzhledem, chromovanými prvky a dvěma kruhovými přístroji (otáčkoměrem a rychloměrem) po stranách 3,5palcového barevného displeje. Dokonalá kombinace nového volantu a přístrojového panelu zlepšuje čitelnost kontrolních ukazatelů, což dále posiluje i bílé podsvícení. Řidič těží také z výhod inovativního barevného TFT displeje nabízejícího kompletní škálu informací. Nový model 500L využívá koncepci uspořádání, která posiluje pocit ovládnutí vozovky, usnadňuje parkování a zjišťuje prvotřídní výhled, mimo jiné díky prosklenému A sloupku. Pozoruhodná prosklená střecha o ploše 1,5 m2 činí prostor pro cestující přívětivějším a světlejším. Panoramatická střecha, která je k dispozici v pevné a otevírací verzi, umožňuje cestujícím užít si v interiéru více světla a pocit svobody, který může nabídnout pouze takto velká prosklená plocha.

Zatímco horní část přístrojového panelu disponuje svěžestí a novou osobitostí, spodní je charakteristická pohodlnými a velkými úložnými prostory a zavádí nové komfortní prvky, jakým je například středová loketní opěrka. Volič převodovky byl přepracovaný a nyní je umístěný výše pro lepší ergonomii a je doplněn logem 500. Každá verze řady 500L má svou vlastní osobitost. Výbava Popstar vyjadřuje mladistvou, funkční a praktickou stránku modelu s čelní částí přístrojového panelu v barvě karoserie, černými textilními sedadly, džínovou středovou částí sedadel a bílými vinylovými vložkami s logem 500. Obložení dveří je vylepšeno měkkou černou textilní loketní opěrkou. Přístrojový panel je zbarvený v odstínu karoserie. Stupeň výbavy Lounge vyjadřuje modernost a eleganci, o čemž svědčí i exkluzivní přístrojový panel se 7palcovou dotykovou obrazovkou systému UconnectTM HD Live ve standardu a chromované prvky. Zákazníci mohou volit chladnější nebo teplejší odstíny, ve všech případech s textilii Diamond-Wave, dvojitým prošíváním a černými vinylovými opěrkami hlavy a loketní opěrkami. Přístrojový panel je čalouněný technickou tkaninou v barvě sedadel. Verze Cross vyjadřuje sportovní povahu a ducha dobrodružství: 7palcový displej, černé interiéry, textilní sedadla a titanové vinylové vložkami s vygravírovaným logem 500. Šedá nebo černá sedadla jsou k dispozici jako pro stupně výbav Urban a Wagon Lounge a Cross. Prostornost interiéru je na vrcholu třídy díky velkorysé délce prostoru pro cestující. Zavazadlový prostor se zadními sedadly v přední poloze dosahuje u verzí Urban a Cross objemu 455 litrů, v případě verze Wagon pak 638 litrů (416 litrů v sedmisedadlovém uspořádání). Se sklopenými sedadly vzroste kapacita zavazadlového prostoru verzí Urban a Cross na 1480 litrů, v případě modelu Wagon pak na 1784 litrů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technologie

Více dobrodružnou povahu modelu 500L představuje verze Cross. Vůz má jedinečný vzhled s novými nárazníky a ochrannými částmi, dvoutónovými 17palcovými litými koly s diamantovou úpravou a výraznou maskou chladiče pro sportovnější a svalnatější vzhled. Světlá výška byla zvětšena o 25 mm a standardem je nový volič režimu jízdy. Otočením ovladače na středové konzoli může řidič přizpůsobit vlastnosti vozu stylu jízdy nebo podmínkám. K dispozici jsou režimy Normal, Traction+ a Gravity Control. Normal představuje výchozí pozici, která je určena pro pohodlnou a bezpečnou jízdu v běžných podmínkách. Taction+ může být aktivovaný v rychlostech pod 30 km/h a zlepšuje rozjezd na kluzkém povrchu pokrytém sněhem, ledem nebo blátem a zajišťuje optimální rozložené točivého momentu mezi kola přední nápravy. Za tímto účelem přibrzďuje kolo s horší přilnavostí a tím přenáší točivý moment na kolo s lepší trakcí. Režim Gravity Control udržuje konstantní rychlost při sjíždění prudkých stoupání a může být aktivovaný při zapojení funkce Traction+. Zvolený režim se zobrazuje na TFT obrazovce.

 

Bezpečnost a komfort

Jedinečnost verze Cross není jedinou novinkou nové řady 500L. Celá řada nabízí prvky vyvinuté pro zlepšení potěšení z jízdy, komfortu a bezpečnosti. V první řadě se jedná o velmi užitečný systém autonomního nouzového brzdění City Brake. Tento asistenční systém sestává z laserového snímače za čelním oknem, který sleduje přítomnost vozidel vpředu. Při jízdě pod 30 km/h a zjištění potenciálního rizika nárazu systém automaticky přibrzdí.

Mezi další klíčové prvky výbavy patří zrcátko pro sledování děti na zadních sedadlech, LED světla denního svícení a parkovací světla, která dále zvýrazňují styl 500, ovšem zároveň poskytují vynikající viditelnost. Stejně jako elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, která mohou být i elektricky sklopná a zahrnovat osvětlení okolí vozu. Zlepšením prošlo i vnitřní osvětlení na středové konzoli, středovém tunelu a dveřích. Zadní parkovací kamera je rovněž vysoce moderním prvkem a nyní nabízí lepší viditelnost i aktivní naváděcí linky pro asistované parkování (k dispozici od posledního čtvrtletí tohoto roku).

 

 

Tři identity: Cross, Urban a Wagon

Nový model 500L Cross se vyznačuje nezaměnitelným vzhledem crossoveru s novými nárazníky a ochrannými částmi, novými dvoutónovými 17palcovými koly s diamantovým vzorem a výraznější maskou chladiče pro sportovnější a svalnatější vzhled vozu. Vůz je vybavený novým voličem režimu jízdy a technologiemi, jakou je například systém UconnectTM HD Live se 7palcovou dotykovou obrazovkou. 500L Cross je dlouhý 4,28 m, disponuje rozvorem náprav 2,61 m, šířkou 1,8 m a výškou 1,68 m.

Městskou povahu modelu 500L nejlépe vyjadřuje verze Urban, která je k dispozici ve stupních výbavy Popstar a Lounge. Tato verze je ztělesněním městské mobility. Nabízí prostornost pro efektivní a pohodlné využití a skvělou ovladatelnost v městském provozu pro naplnění potřeb každodenní mobility.   Tato verze je nabízená rovněž ve stupni výbavy Business, která je určena firemním zákazníkům a flotilám. Model 500L Urban je dlouhý 4,24 m a disponuje rozvorem 2,61 m, šířkou 1,78 m a výškou 1,66 m.

Tento stupeň výbavy je k dispozici také v modrém odstínu Bellagio a nabízí bohatou standardní výbavu: ABS, ESP, 6 airbagů, klimatizaci, tempomat, multifunkční volant čalouněný technickou kůží, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, 3,5palcový TFT displej, systém UconnectTM Radio s Bluetooth a hlasovým ovládáním, zadní sedadla dělená v poměru 60/40 a světla denního svícení DRL. Ještě luxusnější stupeň výbavy Lounge nabízí různé čalounění sedadel, přístrojový panel čalouněný technickou tkaninou, klimatizaci v automatickém i dvouzónovém provedení, standardně dodávanou pevnou panoramatickou střechu, chromované vložky, mlhová světla, systém UconnectTM HD Live se 7palcovou dotykovou obrazovkou, 16palcová litá kola, sensor deště a stmívání a organizér zavazadlového prostoru.

Verze Wagon je k dispozici v sedmisedadlové konfiguraci a představuje ideální řešení kombinující prostornost, všestrannost, osobitost a styl 500. K dispozici jsou stupně výbavy Popstar a Lounge. Model 500L Wagon je nejkompaktnějším sedmisedadlovým vozem na trhu, je dlouhý 4,38 m.

Vůz je možné personalizovat v opravdovém duchu 500. Specifické a exkluzivní pakety jsou k dispozici pro každou verzi a zušlechťují model 500L ve smyslu stylu, připojení, komfortu a bezpečnosti a vedou k nižší ceně, než kdyby byly jednotlivé doplňky pořízené samostatně. Jedná se o pakety City, Comfort, Connect, Safety, Style a Style Plus.

Motory byly zvolené tak aby naplnili specifické potřeby zákazníků a odpovídali různým povahám modelu. Paletu zážehových motorů tvoří agregáty 1.4 16V o výkonu 95 k, 1.4 16V TJet o výkonu 120 k a 0.9 TwinAir o výkonu 105 k. Řadu doplňují dvoupalivové motory 1.4 TJet spalující LPG o výkonu 120 k a 0.9 TwinAir spalující zemní plyn o výkonu 85 k. Nabídku doplňují vznětové motory 1.3 MultiJet o výkonu 95 k rovněž s převodovkou Dualogic a 1.6 MultiJet o výkonu 120 k. Všechny motorizace splňují emisní normu Euro 6 a úspěšně kombinují živost a nízkou spotřebu paliva.

 

 

 

poslední videa

pokroČilé vyhledávání

Hledat...

Od
Komu
Hledat

Související obrázky


Priložené soubory