03 Červenec 2012

Fiat 500L, líbivý a všestranný

 

Přesně pět let od představení Fiatu 500 a 55 let od premiéry původní pětistovky uvádí Fiat na trh novou verzi této řady nazvanou 500L. Pro italskou automobilovou legendu tak začíná zcela nová kapitola. 

 

Nový model velmi zdařile kombinuje prostornost vozidla segmentu MPV a jízdní vlastnosti malého SUV, ovšem při zachování střízlivých vnějších rozměrů a efektivity vozidla třídy B. Kombinace typických charakteristik různých kategorií smazává rozdíly mezi tradičními segmenty a model 500L se tak stává zcela novou a velmi zajímavou alternativou vozidel tříd B a C.

Po více než 800 000 prodaných vozidlech ve 110 zemích světa se řada 500 rozrůstá o model, který je schopen splnit nové a náročnější potřeby uživatelů. Zatímco Fiat 500 představuje superkompaktní městský automobil pro mladé, model 500L je vozem, který je schopen obsáhnout všechny životní emoce spojené s dětmi, přáteli i cestováním.

 

Fiat 500L se na hlavních evropských trzích objeví začátkem července. Do konce roku 2013 pak bude nabízen na více než 100 trzích světa včetně USA.

 

Efektivní využití prostoru 

Fiat 500L dokonale demonstruje schopnost Fiatu vyvíjet a navrhovat vozidla, která jsou inovativní svým charakterem i podobou. Právě díky této schopnosti mohl kdysi Fiat vytvořit tak inovativní model, jakým byl například Fiat 600 Multipla. Zatímco model 600 Multipla byl předchůdcem superkompaktního automobilu, Fiat 500L dokonale reprezentuje filozofii Simply More, a to zejména ve smyslu všestrannosti a funkčnosti.  Fiat 500L tak v segmentu kompaktních rodinných automobilů stanovuje zcela nová měřítka. Zároveň velmi emotivním způsobem rozvíjí nezaměnitelný styl řady 500.

 

Podle posledních průzkumů dosahují v Evropě prodávaná vozidla průměrné délky 4,1 metru. Tato velikost umožňuje velmi snadný pohyb v hustém městském provozu a zároveň plnit potřeby uživatelů i při cestách na delší vzdálenosti. Fiat 500L je dlouhý 4,14 metru, což je jen o 7 centimetrů více než u modelu Punto. Navzdory tomuto nepatrnému rozdílu však Fiat 500L dokáže komfortně odvézt až pět dvoumetrových pasažérů včetně jejich zavazadel. Poměrem vnějších rozměrů (délka 414 cm, šířka 178 cm a výška 166 cm) k prostornosti interiéru se nový model řadí na vrchol svého segmentu. Pochlubit se může i velmi velkorysým zavazadlovým prostorem o objemu až 400 l, který dokáže hravě pojmout například pět cestovních kufrů. Díky posuvným a samostatně sklopným zadním sedadlům lze komfort přizpůsobit cestujícím doslova na míru. Funkce Fold&Tumble umožňuje sklopení zadních sedadel vpřed a vytvoření zcela rovné ničím nenarušené ložné plochy.

 

Interiér nového Fiatu 500L je vysoce funkční a variabilní, o čemž svědčí 1500 možností jeho uspořádání. Například, po sklopení předního sedadla spolujezdce a jednoho zadního sedadla lze převážet předměty až 2,4 metru dlouhé. Sedadlo spolujezdce lze jednoduše sklopit vpřed a vytvořit tak zcela rovnou ložnou plochu.   

 

Fiat 500L se ve svém segmentu může pochlubit zcela nedostižnými přepravními schopnostmi. S ohledem na vnější rozměry nabízí nejlepší přepravní kapacitu v celém segmentu. Systém Cargo Magic Space umožňuje tři varianty uspořádání zavazadlového prostoru. To mimo jiné dovoluje oddělit křehké předměty od těžkých, čisté od špinavých nebo mokré od suchých.

 

Uživatelsky vstřícné technologie

Automobily značky Fiat byly vždy pověstné inovativními a mimořádně uživatelsky vstřícnými technologiemi, které přispívají k bezpečné a ekologické dopravě. 

 

Fiat 500L se na trhu objeví s trojicí vysoce účinných pohonných jednotek, které se mohou pochlubit velmi hospodárným a ekologickým provozem. Jedná se o dva zážehové (0.9 TwinAir 105 k a 1.4 95 k) a jeden přeplňovaný vznětový motor (1.3 MultiJet II 85 k). Nový mnohonásobně oceněný dvouválec TwinAir o objemu 0.9 l, se může pochlubit rekordně nízkou spotřebou paliva i produkcí emisí (112 g/km). To vše především díky malému zdvihovému objemu a přítomnosti vysoce účinného turbodmychadla. 

 

Začátkem příštího roku nabídne Fiat 500L ještě ekologičtější alternativu, a to v podobě verze spalující nejčistší dostupné palivo, a sice zemní plyn. Model Natural Power bude kombinovat hospodárnost a ekologičnost zemního plynu s výkonem motoru TwinAir Turbo.

 

Uživatelsky vstřícné jsou i technologie na palubě. Například, multimediální systém  UConnect s 5palcovou dotykovou obrazovkou umožňuje spravovat všechny hlavní mediální systémy vozidla, tzn. rádio, mobilní telefon, přehrávač nebo i-Pod. Systém byl navržen tak, aby připojení jednotlivých zařízení bylo maximálně jednoduché a rychlé.

Prostřednictvím systému UConnect lze poslouchat rádio nebo si pustit oblíbenou hudbu z mobilního telefonu. Díky hlasovému ovládání a ovladačům na volantu lze telefonovat a poslechnout si příchozí SMS zprávu bez nutnosti pustit ruce z volantu. Prostřednictvím integrace chytrého telefonu do palubního systému vozidla je možné komunikovat přes Facebook nebo Twitter, nebo získávat informace o dopravě či počasí v reálném čase.

 

Prostřednictvím 5palcové dotykové obrazovky si lze v reálném čase prohlédnout i informace z eco:Drive LIVE. Tento software je poslední vývojovou fází aplikace, kterou Fiat vyvinul v roce 2009, a dodnes si našla přes 80 000 uživatelů. Systém dokáže analyzovat jízdní styl řidiče a poskytnout mu osobní tipy pro zlepšení. Díky tomu je možné dosáhnout 16procentní redukce spotřeby paliva i emisí CO2. Systém, který nabízí Fiat 500L umí vyhodnotit styl jízdy dokonce v reálném čase a řidič tak může dosáhnout okamžitého zlepšení. Údaje o každé jízdě je možné také ukládat na paměť USB nebo telefon. Po analýze výsledků na PC obdrží řidič osobní tipy pro zlepšení stylu jízdy, díky čemuž může omezit produkci emisí až o 16 % a ušetřit pohonné hmoty v hodnotě 200 eur. 

 

Designéři z Centro Stile Fiat, kteří navrhli model 500L, čerpali inspiraci z koncepce cab forward. Moderní interpretace této koncepce zaručuje nejen bohatě prosvětlený interiér, ale také vynikající výhled z vozidla. Boční okna jsou opticky spojena s čelním sklem i zadním oknem, takže vytvářejí nepřerušený hladký pás kolem celého vozidla. Bohaté prosklení zlepšuje přehled o dění na silnici a výrazně usnadňuje i manévrování ve stísněném prostoru, např. při parkování.

K výbornému prostupu světla do interiéru přispívá také střešní okno, které je svou plochou 1,5 m2 v daném segmentu zcela jednoznačně největší. K dispozici je ve dvou verzích, elektrické a Skydome. S jedenácti barevnými odstíny je Fiat 500L ve svém segmentu modelem s nejbohatší nabídkou barev. Spolu s třemi různými barvami střechy, čtyřmi stupni výbavy (Pop, Pop Star, Easy a Lounge) a třemi barevnými provedeními litých kol umožňuje vytvořit až 333 kombinací.

 

Centro Stile Fiat připravilo ve spolupráci s Moparem (značka skupiny Fiat zaměřená na příslušenství a péči o zákazníka) více než stovku originálního příslušenství, která umožňují upravit si vozidlo doslova na míru. 

 

Fiat 500L je prvním modelem Fiatu, který nabízí prémiový audio systém vyvinutý ve spolupráci s firmou Beats Audio. Tento systém využívá pokročilý algoritmus ekvalizéru, jehož výsledkem je mimořádně čistý zvuk. 

 

Produkce  

Fiat 500L je vyráběn v srbské továrně v Kragujevaci, která byla otevřena v dubnu tohoto roku. Tříletá velmi rozsáhlá a komplexní práce zahrnovala modernizaci okolní infrastruktury, sanaci půdy, nové zastřešení továrny, nové výrobní linky a instalaci nejmodernějších zařízení a systémů. Do továrny byla investována přibližně miliarda eur a v současnosti představuje nejmodernější závod Fiatu. Modernizace se denně účastnilo kolem 2500 pracovníků a dodavatelů. Následně pracovníci továrny absolvovali přes milion hodin školení. Nový výrobní závod disponuje denní kapacitou 700 vozidel.

 

Officine Grandi Riparazioni, Turín

Pro představení nového modelu 500L mezinárodnímu tisku si Fiat vybral turínskou halu Officine Grandi Riparazioni. Toto neobyčejné místo, kde se až do sedmdesátých let opravovaly vlakové soupravy, je od roku 2011 dějištěm hlavních kulturních událostí. Vzpomenout můžeme mimořádný úspěch loňské výstavy Fare gli italiani, která byla věnována historii italského národa.  

 

 

poslední videa

pokroČilé vyhledávání

Hledat...

Od
Komu
Hledat

Související obrázky


Priložené soubory