04 Duben 2017

Fiat 500 Forever Young: globální ikona v Londýně 60. let

Druhá epizoda internetového seriálu oslavujícího 60. výročí kultovního Fiatu je online na stránkách www.500foreveryoung.fiatpress.com.

Do swingujícího Londýna 60. let přivádí diváky fotografiemi, videi a dokumenty. Byla to doba, kdy malé velké vozidlo překročilo hranice Itálie a etablovalo se ve všech čtyřech koutech světa.

Tato fascinující multimediální cesta je součástí širšího komunikačního plánu oslavujícího dlouhou historii kultovního Fiatu 500, jehož se prodalo téměř 6 milionů kusů.

 

Na stránkách www.500foreveryoung.fiatpress.com je nyní možné shlédnout druhou epizodu internetového seriálu oslavujícího 60. výročí nadčasové ikony Fiat 500. Po opuštění Turína - první epizoda představila studio Dante Giacosy, kde se model 500 zrodil - se malý Fiat vydává do Londýna 60. let, přesněji řečeno na Piccadilly Circus.

Tato fascinující multimediální cesta je součástí širšího komunikačního plánu, který probíhá na internetu, v rádiu i v televizi. Zahrnovat bude i řadu iniciativ včetně evropského turné po nejkrásnějších náměstích, jehož se zúčastní příznivci i sběratelé modelu Fiat 500. Tento produkt ovlivnil historii, umění i životní styl. Fiat 500 uběhl od roku 1957 dlouhou cestu, která měla významný vliv na módu, společnost a návyky, a proměnil se ve skutečnou globální ikonu s téměř 6 miliony prodanými vozy.

Vracíme se do Londýna úžasných 60. let, města pohybujícího se v rytmu swingu, kde je Piccadilly Circus centrem nových sociálních, hudebních a uměleckých trendů a kde se můžete potkat nejslavnější osobnosti, jakými jsou John Lennon, Paul McCartney, Sean Connery, George Best, John Osborn a Harold Pinter.

Právě toto londýnské náměstí je dějištěm druhé části seriálu. V jeho centru je červený Fiat 500 z roku 1965 obklopen památkami, obchody, autobusy, novinami a neonovými reklamami, které mají pro uživatele stránek 500 foreveryoung funkci jakýchsi přístupových bodů, odhalujících texty, fotografie nebo videa a ukazujících, jak se Fiat 500 prosazoval ve světě. Třeba na dalekém Tahiti, což dokazuje fotografie z roku 1962 zachycující ikonu při natáčení filmu Vzpoura na Bounty.
Nalezneme zde také dvě fotografie dalších legend světové kinematografie: Sofie Loren, držitelky Oscara za film La ciociara, a režiséra Michelangela Antonioniho, který za své mistrovské dílo Blow-Up obdržel v roce 1966 na filmovém festivalu v Cannes cenu Zlatá palma (Palme d'Or). Mezi filmové hvězdy, které propadly kouzlu Fiatu 500, patřil i Jack Lemmon. Při natáčení filmu Avanti! Billyho Wildera v roce 1972 se do svého filmového společníka, Fiatu 500, zamiloval do té míry, že si jej nechal odečíst z honoráře a převézt do Beverly Hills.

Multimediální cesta pokračuje. Na domovské stránce, v těsné blízkosti historického Fiatu 500, je nepřehlédnutelná červená londýnská telefonní budka, další ikona, která reprezentuje rozvoj telekomunikace v tomto období. Telefon, který byl dříve výsadou elity, se stal součástí téměř každé domácnosti a od roku 1970 nemusely být telefonáty do zahraničí spojované přes ústřednu. Pokud přejdete myší na neonový nápis, zjistíte, že reklamní sdělení v té době získala mezinárodní rozměr v zájmu uspokojení rostoucí potřeby nadnárodních společností.

Poté objevíte obchod s elektronikou s vystavenou televizí. Tento vynález velmi rychle předvedl svůj potenciál prolomit hranice mezi národy. Stačí zmínit živé vysílání přistání na Měsíci v roce 1969. Pokud kliknete na tuto televizi, budete moci sledovat dvě videa z archivu značky Fiat natočená v 60. a 70. letech - kultovní Fiat 500 s mladými Londýňany, jak pendlují mezi Piccadilly Circus a Carnaby Street a přitom poslouchají Beatles nebo Rolling Stones.

Fiat 500, symbol masové motorizace 60. Let, se dokonale hodí k slavnému červenému Double Deckeru, který spolu se složitou sítí metra a černými londýnskými taxíky pomáhá turistům objevovat hlavní město Velké Británie. V horní části je vidět Boeing křižující nebe. 60. a 70. léta byla zlatou érou letecké dopravy. Ostatně 7. února jedno z takových letadel převezlo čtyři chlapce z Liverpoolu na letiště JFK v New Yorku pojmenované po zavražděném prezidentovi, a oficiálně tím odstartovalo beatlemanii. Dokonce i několik Fiatů 500 na jedné z fotografií čeká na runwayi římského letiště Fiumicino na svou cestu do vzdálených destinací.

Historický Fiat 500 je dnes kultovním vozem, a to i ve Velké Británii, kde po něm řada sběratelů doslova šílí. V roce 2015 vydražila aukční síň Sotheby nádherný Fiat 500 z roku 1965 za 17 920 liber a Fiat 500 z roku 1959 nabízený za 40 000 liber na speciálních britských internetových stránkách Classic Driver byl prodaný prakticky okamžitě. Zrestaurovaný byl pak Graemem Huntem, živoucí legendou ve světě klasických automobilů. Ostatně i bývalý britský premiér David Cameron svůj Fiat 500 prodal za téměř 23 000 liber. Proč? Aby si mohl koupit nový.

Fiat 500 je mnohem víc než jen automobil. V 60. letech byl skutečnou ikonou. Symbolem italského stylu, který nikdy nevyšel z módy. V průběhu let oslovil mnoho milovníků krásy a originality. Jeho posláním je zpestřit každodenní cestování a tohoto úkolu se drží již od roku 1957. Fiat 500 je skutečným uměleckým dílem, které zušlechťuje okolí, v němž se nalézá. Je to globální ikona, která slaví své 60. narozeniny se stejnou vášní a nadšením, s jakou mladí lidé oživili Londýn 60. let.
Fiat 500 je skutečně Forever Young.

Po Turíně a Londýně se malý-velký vůz přesune do nové lokality. Třetí díl internetového seriálu bude vyprávět příběh legendy na začátku příštího měsíce. Příběh pokračuje...

Turín, 4. dubna 2017

 

poslední videa

pokroČilé vyhledávání

Hledat...

Od
Komu
Hledat

Priložené soubory