04 Červenec 2018

Exkluzivní Fiat 500 Spiaggina ’58 jako pocta oslavenci Fiat 500

 

 

  • Značka Fiat dnes oslavuje narozeniny své ikony a také 60. výročí proslulého modelu 500 Jolly Spiaggina, první speciální série legendárního malého vozu a symbolu období Dolce Vita.
  • V rámci této dvojité oslavy představuje značka Fiat novou exkluzivní speciální sérii 500 Spiaggina '58, která je charakteristická vysoce elegantním designem a bohatou standardní výbavou.
  • Nový Fiat Spiaggina '58, který bude vyroben v limitované edici 1958 vozidel, představuje zcela jedinečný a kultovní objekt a potvrzuje tajemství úspěchu Fiatu 500: jeho schopnost vyvíjet se do nejrůznějších speciálních edicí, kterých značka Fiat za posledních 11 let představila neuvěřitelných 30.
  • Druhou poctou značky Fiat je působivé video podkreslené písní Volare, velmi populární italskou skladbou, kterou Domenico Modugno poprvé zazpíval na festivalu Sanremo v roce 1958.
  • Při této příležitosti vytvořila společnost Garage Italia, za podpory designérského studia Pininfarina a značky Fiat, koncepční vůz na bázi modelu 500C. Výstavní model Spiaggina by Garage Italia představuje jedinečný a důmyslný koncept, který reinterpretuje oblíbené řešení z50. a 60. let.

 

Léto 1958. Na pobřeží Capri povívá lehký vánek, který doslova hladí trupy luxusních jachet ukotvených v přístavu. Na nábřeží čeká exkluzivní 500 Jolly, známá také jako Spiaggina, a vítá hosty na jejich cestě do třpytivého nočního života Dolce Vita.  

 

Léto 2018. V den narozenin Fiatu 500 se ikonická Spiaggina vrací do jednoho z nejznámějších evropských rekreačních středisek. Značka Fiat se rozhodla připomenout tento slavný kousek své historie jedinečnou limitovanou edicí 500 Spiaggina '58. Vůz s nesmírně elegantním designem a bohatou standardní výbavou bude vyroben v pouhých 1958 kusech.

 

Jedná se o první ze dvou poct značky Fiat svým ikonám, legendárnímu malému vozu Fiat 500 a první speciální sérii téhož modelu. Nezapomenutelný Fiat 500 Spiaggina z roku 1958 se stal ve své době obecně uznávaným symbolem období Dolce Vita. Oslava těchto dvou významných narozenin znamená i oslavu věčného mládí Fiatu 500, který je schopen se neustále vyvíjet, a to i prostřednictvím nejrůznějších speciálních edicí, a přitom si zachovat vlastní osobitost. Pro tuto dvojitou oslavu připravila značka Fiat ještě jeden dárek: působivé video podkreslené písní Volare. Tato stále velmi populární italská klasika poprvé zazněla v roce 1958. Video pochopitelně představuje nový Fiat 500 Spiaggina '58.

 

Luca Napolitano, ředitel značek Fiat a Abarth pro region EMEA, k projektu řekl: „Nová Spiaggina '58 je náš dárek k narozeninám modelu 500 a také k 60. výročí spiagginy, skutečně nadčasového modelu. Vůz zahrnuje řadu prvků, které připomínají éru Dolce Vita, historická loga, bílý pruh kolem karoserie, plátěnou střechu a dvoutónový interiér. A je zde také nový zvláštní barevný odstín, který je určen pouze pro tuto speciální sérii a nese název Volare Blue. Tento název nás přivádí zpět do roku 1958, na festival Sanremo, kde mladý Domenico Modugno s Johnym Dorellim vůbec poprvé zazpívali „Nel blu dipinto di blu", famózní skladbu známou také jako Volare, kterou lze bez váhání označit za soundtrack let Dolce Vita."

 

K oslavám se připojili i další dvě italské společnosti - kreativní kancelář Garage Italia a designérská společnost Pininfarina. Ve spolupráci se značkou Fiat připravily naprosto neodolatelný výstavní model Spiaggina by Garage Italia. Vůz je postaven na bázi Fiatu 500C a využívá jedinečné a důmyslné řešení, které dokonale reinterpretuje náladu tehdejší doby.

 

Lapo Elkann, ředitel a kreativní vedoucí společnosti Garage Italia, poznamenal: „Je to láska na první pohled, druh lásky, který hluboko zasáhne vaše srdce i duši. To je to, co cítím, když řídím nebo se podívám na model 500. Do tohoto vozidla jsem se zamiloval, když jsem byl ještě kluk, a když jsem vyrostl, byl jsem odhodlaný ho vrátit zpět do života. Jsem nesmírně šťastný, že tento model znovu ožil, a doufám, že všem Italům umožní opět prožít sny a magické roky poválečného hospodářského boomu a období Dolce Vita. Od roku 2007 jsem rok co rok pro sebe navrhoval a přizpůsoboval modely 500. A založení společnosti Garage Italia nám umožnilo navrhnout celou řadu jednokusových verzí tohoto modelu, což maximálně podtrhuje jeho všestrannost a nesmírně moderní povahu tohoto vozu, který je jedním z nejoblíbenějších na světě. Od doby, kdy byl tento model znovu uveden do života, 4. července 2007, uplynulo 11 let a já se prostřednictvím společnosti Garage Italia rozhodl oslavit tuto skvělou klasiku tím, že jsem se se svým stylistickým centrem podílel na přípravě konceptu Spiaggina by Garage Italia. Tento vůz byl navržen naším týmem za neocenitelného technického a designerského přínosu studia Pininfarina a podpory značky Fiat. Jsem hrdý na to, čeho jsme dosáhli. A jsem hrdý, že to všechno jsme udělali v Itálii, s italskými firmami, které propagují naši milovanou zemi po celém světě. Jsem si jistý, že toto vozidlo bude inspirovat lidi k představám, snům a touze po nové Dolce Vita: Dolce Vita 4.0."

 

„Kreativita a proveditelnost, technologie a řemeslné zpracování: to jsou vlastnosti značky Pininfarina ve službách nové ikony italského designu a know-how," vysvětluje ředitel společnosti Pininfarina Pietro Angori. „Projekt Spiaggina umožnil společnosti Pininfarina znovu projevit své stylistické schopnosti a přirozené nadání vytvářet unikátní a exkluzivní modely. Byla to vášeň a pozornost věnovaná detailům, která umožnila zakladateli společnosti Pinin Farinovi postavit v 50. letech pro Giovanniho Agneliho Eden Roc. V současné době vedly stejné vlastnosti k vývoji a stavbě konceptu Spiaggina, jehož koncepci vycházející z Fiatu 500C navrhla společnost Garage Italia. Projekt Spiaggina spojil společnosti a lidi, kteří vytvářejí vozidla jako estetické předměty a zároveň průmyslové projekty." 

 

Nová speciální série Fiat 500 Spiaggina '58

První poctou k dvojitému výročí je nová speciální série Fiat 500 Spiaggina '58, která bude vyrobena v limitované edici 1958 vozidel a k dispozici bude pouze jako kabriolet. Nejen pro plné vychutnání si letního počasí, ale i nálady spojené s historickým obdobím 50. let minulého století, které je nesmazatelně v našich vzpomínkách. A jak se na hvězdu období Dolce Vita patří, nová edice je oděna do nádherné modré barvy Volare Blue v kombinaci s béžovou střechou a bílou linkou kolem celé karoserie. Nechybí 16palcová litá kola s retro designem. Toto exkluzivní barevné schéma je zvýrazněno dalšími charakteristickými rysy, například boční lištou s logem 500, chromovanými vnějšími zrcátky, retro logy a chromovaným nápisem Spiaggina '58 v elegantním fontu na zádi, jenž je jakýmsi podpisem poslední kreace značky Fiat.

Interiér je elegantní a disponuje originálními a jedinečnými stylistickými prvky. Počínaje palubní deskou ve stejném odstínu jako karoserie, tedy v modré barvě Volare a konče vytříbenými dvoutónovými sedadly s šedým pruhovaným základem a horní částí ve slonovinovém odstínu. Vytříbený interiér doplňují specifické koberečky a volant s retro logem. Nová speciální série Spiaggina '58 nabízí ty nejlepší technologie konektivity. Ve standardu je vybavena systémem Uconnect HD LIVE se 7palcovou dotykovou obrazovkou a funkcemi Apple CarPlay a Android Auto. Nechybí navigace TomTom a digitální rádio DAB. Standardem je rovněž v dané třídě největší, 7palcový TFT displej, automatická klimatizace, zadní parkovací senzory, výškově nastavitelná sedadla a kapsy na zadní straně opěradel. Fiat 500 Spiaggina '58 je osazen zážehovými motory 1.2 o výkonu 69 k a 0.9 TwinAir o výkonu 85 k, v obou případech v emisní normě Euro 6D.

 

Kolekce Fiat 500 je opět bohatší a exkluzivnější

Speciální série Fiat 500 Spiaggina '58 je dalším přírůstkem do kolekce Fiat 500, která zahrnuje působivé množství speciálních edic uvedených v posledních 11 letech. Fiat 500 byl vždy trendy vozidlem, které přestože zůstává věrné samo sobě, dokázalo se v průběhu let proměnit do mnoha podob a spojit se největšími jmény světa módy, luxusních jachet, umění či sportu. Jedná se o jedinečné verze, které prozkoumávaly nové možnosti oblíbeného malého městského vozu. Z modelů spojených se světem módy můžeme jmenovat edice Diesel, Gucci a GQ a nedávno verzi Collezione, ze světa luxusních jachet fascinující Rivu a Abarth Rivale. Zapomenout nesmíme ani na originální oslavné Anniversario či edici 560, která vznikla jako pocta předchůdci modelu 500. A nakonec je zde model 500 Mirror se špičkovou konektivitou pro generaci mileniálů. A dnes je to 500 Spiaggina '58, která dokonale navazuje na nádherný příběh speciálních edic ikony značky Fiat.  

Fiat 500 byl představen v roce 1957 a v průběhu let se stal symbolem masového vlastnictví automobilu v Itálii. Fiat 500 se opět zrodil v roce 2007, a to v podobě nového modelu, který se již brzy stane celosvětovým fenoménem. Jeho úspěch demonstrují 2 miliony prodaných vozidel ve více než 100 zemích světa, přičemž 80 % produkce bylo určeno na vývoz mimo Itálii. Potvrzením úspěchu je i skutečnost, že Fiat 500 (Fiat 500 a Abarth 500 celkem) je jedničkou svého segmentu na evropském trhu už od roku 2013. Toto postavení potvrzuje i prvních pět měsíců roku 2018, kdy byl Fiat 500 lídrem na 10 trzích Evropy (Velká Británie, Španělsko, Belgie, Švýcarsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Bulharsko a Chorvatsko) a umístil se v první trojici nejoblíbenějších modelů v 6 dalších zemích (Itálie, Německo, Francie, Švédsko, Slovensko a Rumunsko). Tento model nezaznamenává žádný pokles zájmu a v prvních pěti měsících roku 2018 a po jedenácti letech láme své vlastní rekordy, například pěti nejlepšími měsíci celé své historie.

 

Dědic symbolu Dolce Vita

Pouhý rok po svém představení (4. července 1957) se stal Fiat 500 skutečně kultovním objektem, a to díky první speciální sérii 500 Jolly, známější jako Spiaggina, neboli plážová buggy. Tento exkluzivní vůz postavený karosárnou Carrozzeria Ghia na bázi Fiatu 500 a později také ve verzi Giardiniera byl vyráběn v letech 1958 až 1965 a nabízen byl nejen v Evropě, ale i USA a v Jižní Africe. Tato speciální letní verze stála dvounásobek normální verze a oslovila nejvlivnější osobnosti tehdejší doby, včetně lodního magnáta Aristotela Onassise či herce Yula Brynnera, kteří si jej zvolili jako doplněk ke svým jachtám nebo jako golfová vozítka pro svá venkovská sídla. Fiat 500 Jolly lze obdivovat i v osobní sbírce prezidenta Lyndona B. Johnsona.

Jedním z jeho osobitých rysů byla absence dveří - řetízky jako zábrany místo dveří se objevily až v roce 1965. Nejvíce inovativním aspektem jeho designu bylo ale začlenění chromovaného zábradlí na bocích a podél horní části karoserie, na které se připevňovala plátěná sluneční clona. Vůz byl vybaven vzduchem chlazeným dvouválcem o výkonu 22 k a vozu 500 Jolly uděloval rychlost 105 km/h.

 

 

Působivé video jako oslava s pocitem léta

Druhou poctou je působivé video, které vzdává hold třem velmi milovaným a světově proslulým italským výjimečnostem: emblematickému Fiatu 500, nezapomenutelné písni Volare a nádhernému pobřeží jižní Itálie. Video ukazuje nový Fiat 500 Spiaggina '58 obklopený sluncem a teplým letním větrem na cestě podél italského pobřeží, které je proslulé svou křišťálově čistou vodou, dlouhými písečnými plážemi a dramatickými útesy. Tyto úžasné pasáže jsou doprovázené tóny jedné z nejslavnějších italských písní „Nel blu dipinto di blu", známé rovněž jako Volare. Tuto píseň zazpíval poprvé Domenico Modugno v roce 1958 na festivalu Sanremo. Píseň nyní ve videu zpívá mladá skupina, jejíž zpěvačka ji dodává ještě silnější emotivní náboj. Video produkovala kreativní agentura Leo Burnett.

 

Výstavní model Spiaggina by Garage Italia

Zábava a bezstarostnost: tyto pocity navozuje na první pohled koncepční vůz Spiaggina by Garage Italia. Je to dáno především typicky letními barvami, světle modrou a perleťově bílou, které vytváří dvoutónové zpracování, jež se opakuje i v interiéru. Střecha byla tak jako v 60. letech odstraněna a zadní prostor pro cestující se proměnil na velkorysý úložný prostor s vestavěnou sprchou, díky čemuž vůz naplní skutečně všechny plážové potřeby. Tato modifikace byla možná díky podpoře techniků studia Pininarina, kteří asistovali odborníkům z Garage Italia při návrhu strukturálního zpevnění karoserie včetně zadního ochranného oblouku.

Na vozidle nalezneme mnoho detailů, které činí poslední počin kreativců Lapo Elkannna naprosto jedinečným. Výstavní vůz má snížené čelní okno a ložnou plochu pokrytou korkovým roštem se vzorem připomínajícím teakovou podlahu luxusní jachty.

Dvojice předních sedadel byla nahrazena lavicí, která připomíná design vozidel ze 60. let. Sedadla jsou čalouněná modrou a bílou kůží Foglizzo s nepromokavou úpravou. Z dalších prvků zaslouží zmínku chromované doplňky na klikách, vnějších zrcátcích a krytech nábojů kol. Litá kola Fiat 500 Vintage 1957 představují detail, díky kterému Spiaggina by Garage Italia doslova září v paprscích slunce.

Od výstavního vozu k produkci nepotřebuje vůz žádnou dlouhou dobu. Vůz lze objednat a zcela v duchu Garage Italia přizpůsobit doslova podle svých představ, například dovybavit standardním čelním oknem. Navíc lze rovněž opatřit libovolným motorem z řady Fiat 500.

 

Turín, 4. července 2018

 

poslední videa

pokroČilé vyhledávání

Hledat...

Od
Komu
Hledat

Související obrázky


Priložené soubory